Szukaj: rozmiar czcionki: A A A

III Mazowiecki Sejmik ds. Osób Niepełnosprawnych.

W dniu 29 marca br. w Warszawskim Kinie Praha z inicjatywy Wojewódzkiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przy Marszałku Województwa Mazowieckiego obradował III Mazowiecki Sejmik ds. Osób Niepełnosprawnych. Sejmik od trzech lat jest doskonałą okazją dla organizacji pozarządowych oraz przedstawicieli samorządów gminnych i powiatowych do dyskusji, wymiany poglądów i doświadczeń na temat niepełnosprawności z obszaru Województwa Mazowieckiego.

W tym roku podczas spotkania skupiono się przede wszystkim na tematyce mieszkalnictwa chronionego, wczesnej pomocy psychologicznej, kształtowaniu świadomości społecznej o niepełnosprawności oraz funkcjonowaniu osób niepełnosprawnych po 25. roku życia.
Powitania dokonał Pan Marek Książek – Przewodniczący Wojewódzkiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, który przybliżył ideę Sejmiku, jak również najważniejsze problemy stojące przed zbliżającym się rokiem 2013, który zgodnie z inicjatywą Mazowieckiej Rady zostanie ogłoszony przez Sejm RP „Rokiem Edukacji o Niepełnosprawności”.

W dalszej części obrad Pełnomocnik Zarządu Województwa Mazowieckiego ds. Osób Niepełnosprawnych Artur Pozorek podsumował działania Samorządu Województwa Mazowieckiego na rzecz osób niepełnosprawnych w 2011 r.

Posiedzenie Sejmiku zaszczycili swoją obecnością mieli m. in. Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Krzysztof Grzegorz Strzałkowski oraz poseł na Sejm Marek Plura biorąc czynny udział w dyskusji.

Wśród prelegentów zainteresowanie wzbudziły wystąpienia Pań: Zofi Pągowskiej i Ewy Kucharczyk-Dyja z Mazowieckiego Forum Środowiskowych Domach Pomocy Samopomocy przy Stowarzyszeniu  BORIS oraz Pana Jacka Zalewskiego – Prezesa Stowarzyszenia „Dobra Wola”.
Ważnym punktem obrad było oficjalne uruchomienie zmodyfikowanej dla potrzeb osób z niepełnosprawnością strony internetowej: www.niepelnosprawni.mazovia.pl, ze szczególnym uwzględnieniem forum internetowego, które zgodnie z oczekiwaniami twórców ma w stać się miejscem wirtualnych spotkań niepełnosprawnych oraz osób zaangażowanych działania na rzecz środowiska niepełnosprawnych. Strona ma na razie charakter testowy, gdyż do dnia 2 maja 2012 r. można zgłaszać uwagi i propozycje jej zmian.

Tegoroczne obrady Sejmiku Osób Niepełnosprawnych tłumaczono na polski język migowy (PJM), który w odróżnieniu od systemu językowo-migowego (SJM), jest naturalnym językiem polskiej społeczności głuchych.

kontakt: